Antywirusy na Huawei - czy są potrzebne i które działają?

Sprzęty Huawei

sprawdź ceny!

Pewnie nie raz czytaliście artykuł w stylu "Czy na androida potrzebny jest antywirus?" - i konkluzja zazwyczaj jest taka, że niekoniecznie (poza artykułami promocyjnymi opłacanymi przez producentów antywirów). W zasadzie zgodziłbym się z tym, że to często niepotrzebna dodatkowa ochrona - ale w przypadku Huawei bez GMS już tak bym się nie rozpędzał w lekceważeniu bezpieczeństwa.

Z wiadomych przyczyn w tym systemie użytkownicy często instalują aplikacje ze "źródeł trzecich" - czyli cholera wie skąd.  Niby Huawei ma zaszytą jakąś ochronę bazującą na silniku Avast, ale osobiście lepiej się czuję, mając zabezpieczenie dodatkowe. Zwłaszcza że przechodząc do ściągania aplikacji z owego "cholera wie skąd" producent smartfona uczciwie nas uprzedza:

App Gallery

To nawiasem mówiąc, jedna z przyczyn, dla której warto używać Aurora Store, ale to temat na inny wpis.

Jakie antywirusy sprawdzają się najlepiej? Przez ostatnie dwa lata przetestowałem ich sporo, ale nie będę robił żadnych analiz (możecie sprawdzić testy choćby tu, czy tu), po prostu polecę te, które mi najlepiej "podeszły" i działają bezproblemowo w wersjach premium na Emui 12 oraz wspomnę o tych, które chciały na tym systemie działać - na dzień dzisiejszy (zobacz co napisałem przy pakiecie Eset). Mój wybór i używany na co dzień pakiet:

Trend Micro Mobile Security

Pakiet nie potrzebuje (na dzień dzisiejszy) usług GMS i działa bezproblemowo na Huawei.

Trend Micro na Androida

Zawiera w zasadzie komplet potrzebnych w takim pakiecie opcji:

 • Skan antywirusowy
 • Ochrona sieci - wszystkie komunikatory domyślnie są chronione przed szkodliwymi linkami:
Trend Micro na Androida
 • Dodatkowo można uruchomić ochronę dla innych aplikacji - w tym przeglądarek, nawet niszowych (Trend Micro tworzy w tym celu bezpieczne połączenie VPN):
Trend Micro na Androida

Program zawiera też:

 • kontrolę aplikacji (można np. zatrzymywać zbędne aplikacje systemowe, których nie można "normalnie" odinstalować bez pomocy np. ADB),
 • moduł chroniący przed oszustwami sms,
 • skan sieci wifi,
 • usuwanie aktywnych aplikacji z pamięci,
 • skan zabezpieczeń na portalach społecznościowych (po zalogowaniu Trend Micro sprawdza ustawienia np. na facebooku i podpowiada, jak możemy podnieść poziom bezpieczeństwa na tym portalu),
 • kontrolę rodzicielską.

Bardzo przydatną opcją jest ochrona płatności. Podobnie jak w Eset można tu umieścić widget, który zawiera wszystkie szczególnie chronione aplikacje służące nam do płatności (tyle że w przeciwieństwie do Eset, tutaj to działa dobrze na Huawei):

Werdykt

Wady? Tylko jedna - program jest po angielsku. Poza tym same zalety - bardzo dobry, skuteczny pakiet, działa bez problemu na Huawei bez GMS, można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze (sprawdź ceny tutaj) obsługuje wszystkie przeglądarki. Moja ocena:

5.0

Bitdefender Mobile Security

Można go aktywować do wersji pro, logując się na swoje konto (o ile wcześniej wykupiliśmy odpowiedni pakiet, lub korzystamy z wersji testowej). 

Bitdefender zawiera podstawową ochronę oraz rzecz, która została dodana niedawno, a którą uważam za najbardziej przydatną - skaner anomalii w aplikacjach:

Bit Defender na Androida

To ma dość spore znaczenie w sytuacji gdy ściągamy pliki .apk ze źródeł, powiedzmy, niepewnych. Aplikacje są monitorowane również później i jeśli zaczynają (na przykład po aktualizacji) wykonywać podejrzane operacje, to BitDefender powinien to wykryć.

Główne opcje:

 • Skanowanie na żądanie i skan przy instalacji
 • Ochrona Sieci
 • WearOn (nie zadziała ze smartwatchem Huawei)
 • Anty-Theft
 • Autopilot
 • Szybkość bez obciążenia urządzenia
 • Tryb oszczędzania baterii i większa wydajność
 • Bitdefender VPN
 • Blokada Aplikacji
 • Prywatność Konta (sprawdza wycieki adresu email w popularnych bazach)

Koszt wersji premium to 13-25zł za rok zależnie od promocji - sprawdź aktualne ceny pod tym linkiem.

Werdykt

Wady? Program nie obsługuje mojej ulubionej przeglądarki - Vivaldi. Na liście brakuje też kilku innych, mniej opularnych przeglądarek - i faktycznie po wejściu w testowe, "malwerowe" linki przez niewspieraną przeglądarkę program nie reaguje. Tak więc moja ocena:

4.0

Co do innych antywirusów, to na Huawei z Emui 12 używałem przez krótki, a czasem dłuższy czas również:

 • Eset Mobile Security - w najnowszej wersji (czyli przynajmniej 8.1.17)nie będzie działał prawidłowo (komunikat o braku GSM), więc jak ktoś chce ten akurat program, to trzeba sięgnąć po wersję wcześniejszą (która działała bezproblemowo). Pytałem w supporcie - nic się w tej kwestii nie zmieni, a żeby było zabawniej, to pracownik Eset był... zdziwiony, że aplikacja działała bez problemu na Huawei bez GMS xD
 • Kaspersky usilnie udający ostatnio swoją "szwajcarskość" ;) działał OK
 • Norton - "gryzł" się z VPN AdGuard i przez to wyleciał z mojego smartfona, ale poza tym bezproblemowe działanie
 • Avast (zarówno "One" jak i ten "zwykły") - bezproblemowa instalacja i aktywacja - podstawowa ochrona z tym silnikiem antywirusowym jest też wbudowana w smartfony Huawei
 • AVG, Avira, F-Secure - też OK

Generalnie po wielu próbach oceniłem, że Trend MicroBitDefender są najbardziej przydatne na smartfonie z HMS i moim zdaniem jeden z tych pakietów warto mieć

Reszta z wymienionych niby działa, ale zawalone są zupełnie niepotrzebnymi dodatkami (czyszczenie pamięci, anty-theft, blokowanie aplikacji itp. - większość tych "cudownych" modułów jest wbudowana w każdym w miarę nowym smartfonie) i poza standardowym skanem nie wnoszą raczej nic do bezpieczeństwa, żadnej wartości dodatkowej (jak wspomniany skan anomalii w aplikacjach BitDefendera czy ochrona płatności w Trend Micro). Oczywiście Ty sprawdź samemu, co będzie działać najlepiej w Twojej konfiguracji, ten wpis, to tylko mała podpowiedź.

Kilka porad na koniec

W większości przypadków zakupu wersji premium musimy dokonać przez przeglądarkę albo na koncie Google na wspieranym urządzeniu - aktywacji na Huawei dokonamy logując się na konto lub wpisując otrzymany kod licencji, zależnie od aplikacji. To wszystko przez fakt, że zakup licencji przez aplikacje dokonywany jest domyślnie przez sklep Google, więc trzeba to obejść w taki sposób.

Korzystaj z wersji testowych. Chyba każdy antywirus takową posiada - sprawdź czy aplikacja będzie działać poprawnie, zanim ją kupisz. Pamiętaj, że jeśli w wymaganiach minimalnych aplikacji są usługi GMS, to nie będziesz mógł/mogła ubiegać się o zwrot pieniędzy w razie gdyby apka przestała po którejś aktualizacji działać.

Część antywirusów jest dostępna też w AppGallery (na przykład Avast, AVG, Kaspersky) - aczkolwiek czasem są w wersjach starszych niż te "googlowe" (to dotyczy wszystkich aplikacji - często aktualizacje na AppGallery trafiają później lub wcale).

Żeby antywirus działał ciągle i nie był ubijany przez system, pozwól na nielimitowane użycie energii i automatyczne uruchamianie (Ustawienia - Bateria - Uruchamianie aplikacji - Twój Antywirus - odznaczasz przełącznik i zostawiasz wszystkie ustawienia włączone). Użycie baterii np. przez Bitdefender czy Trend Micro jest wręcz niezauważalne, więc nie ma obaw.

Ostatnia rzecz - ustaw antywirusowi uprawnienia administracyjne: Ustawienia - Zabezpieczenia - Więcej ustawień - Administratorzy urządzenia - ustaw swój antywirus na "Aktywny".

bit defender mobile
Udostępnij ten post

Bit Defender

mobile security na rok
bitdefender